Kryzys migracyjny: podział obciążeń
Europosłowie aktualizują konwencję dublińską — prawo UE określające, który kraj odpowiada za przetwarzanie wniosków o azyl. Bieżący system nakłada zbyt duże obciążenia na kraje pierwszej linii, takie jak Grecja i Włochy. W związku z tym prawodawcy wspierają bardziej równomierny podział ubiegających się o azyl między wszystkie państwa członkowskie oraz obowiązkowe uczestnictwo.Migranci uciekający przed konfliktami, prześladowaniami i biedą nadal przybijają do brzegów Europy.
Jest to ryzykowna podróż, podczas której tysiące osób ginie w morzu. Ci, którym się udało, marzą o pozostaniu w Europie.Miliony złożyły wnioski o przyznanie azylu w ciągu kilku ostatnich lat.
Prawo UE określające który kraj odpowiada za przetwarzanie wniosków o azyl, jest nazywane konwencją dublińską.
Ale ono nie działa.
Załamało się w 2015 r. wraz z dużym napływem osób poszukujących azylu. Powinniśmy mieć uczciwy podział osób tak, aby każdy kraj członkowski przyjął swoją odpowiednią część osób poszukujących azylu.
Obecnie wnioski o azyl są przetwarzane na poziomie krajów. Kraj, w którym osoby poszukujące azylu po raz pierwszy przekroczyły granicę UE, ponosi za nie odpowiedzialność. Kraje pierwszej linii, takie jak Grecja i Włochy, ponoszą główny ciężar.
W przyszłości wnioski będą automatycznie gromadzone na poziomie UE i rozdzielane na podstawie liczby ludności oraz dochodu narodowego każdego kraju członkowskiego.
Powinniśmy mieć gotowy system, który działa bez względu na to, czy napływ osób będzie duży, czy mały, abyśmy nie musieli więcej wdrażać wyjątkowych środków. System, który może obsłużyć problem tej skali; oparty na podziale odpowiedzialności.
PE 2017