Obowiązek instalowania systemów wspomagających kierowcę w każdym nowym pojeździe w UE (polskie napisy)
Parlament Europejski chce zredukować liczbę ofiar śmiertelnych na drogach, wprowadzając obowiązek instalowania systemów wspomagających kierowcę w każdym nowym pojeździe w UE
Czy „zerowa śmiertelność na drodze” w Europie to fantazja? Czy też stanie się rzeczywistością szybciej niż myślimy? Drogi w Europie już są najbezpieczniejsze na świecie… Jednak nadal ponad 25 000 osób ginie co roku w wypadkach drogowych w UE. Parlament Europejski chce zmniejszyć tę liczbę, wprowadzając obowiązkowe systemy wspomagające kierowcę we wszystkich nowych pojazdach. Czy to jako kierowcy, piesi, czy też rowerzyści — wszyscy popełniamy błędy. I w takich przypadkach automatyczne systemy wspomagające są czymś w rodzaju drugiego pilota, który pomaga nam unikać wypadków.
Błędy ludzkie odpowiadają za ponad 92% wszystkich wypadków drogowych. Czym dokładnie są te systemy wspomagające kierowcę? Są to takie systemy jak układy hamulcowe wykrywające pieszych i rowerzystów, wspierające zakręcanie ciężarówek i kamery redukujące zagrożenia powodowane przez martwe strefy lub pomagające w utrzymaniu pasa ruchu. Jedynym problemem jest koszt, ale prawodawcy uważają, że można to przezwyciężyć: Każdego powinno być stać na taki samochód. A konkretnie, dzięki szerokiemu wdrożeniu ceny takich samochodów nie poszybują w górę, a wzrosną tylko nieznacznie. Są jednak i korzyści: takie innowacje techniczne mogą również zredukować zużycie paliwa, zoptymalizować ruch drogowy i pomóc stworzyć miejsca pracy.
PE 2017